اخبار > بازی های بومی محلی تعامل فرهنگی را تسهیل می کند


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر محمدیان در بازدید از اردوی تیم ملی هفت سنگ بانوان

بازی های بومی محلی تعامل فرهنگی را تسهیل می کند

 

فریبا محمدیان » روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، بازی های بومی محلی را بخشی از هویت ایرانی و فرهنگ ناملموس جامعه دانست و افزود: این به مثابه عامل مهم در راستای تزریق نشاط اجتماعی به جامعه عمل کند.
وی ادامه داد: بُعد فرهنگی بازی های بومی محلی مولفه است که بیشتر جامعه شناسان و کارشناسان امور فرهنگی از آن به عنوان راهکاری برای تعامل و انتقال فرهنگی یاد می کنند. وزارت ورزش هم با همکاری فدراسیون های مختلف به ویژه فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی گام های بسیاری موثری برداشته تا هم این میراث فرهنگی را حفظ کند و هم از این بازی ها به عنوان ابزاری اجتماعی برای پرکردن اوقات فراغت بهره گیرد.
معاون زنان وزارت ورزش و امور جوانان گفت: تیم ملی هفت سنگ بانوان نمونه کاملی از تلاش چند ساله وزارت ورزش برای احیای این بازی ها است که تقریبا هدف گذاری آن بر مبنای برنامه جامع و چشم انداز بلند مدت طراحی شده است.
او ادامه داد: ما اعتقاد داریم باید زمینه تنوع فعالیت ورزشی را برای بانوان فراهم کنیم تا آنان وارد رشته هایی شوند که سلامت جسمی و روحی آنان ارتقا می دهد. وقتی که به بازی های میراثی توجه می شود این شکاف پر خواهد شد. تلاش همکاران ما در زمینه بازی های بومی و محلی به سمت و سویی خواهد رفت که بازی های بومی محلی به عنوان فعالیت های ورزشی انتخاب شود.
محمدیان با بیان اینکه فضای بازی میراثی ما نباید به داخل ایران محدود شود، اظهار کرد: در برنامه بلند مدت، وزارت ورزش و فدراسیون ها افزایش تعامل بین المللی به عنوان راهکاری برای جهانی کردن این بازی ها را در دستور کار قرار می دهد. بانوان ایرانی می توانند در رشته های مدرن کلاسیک در سطح بین المللی حضور داشته باشند و افتخار کسب کنند.
وی در زمینه پشتوانه سازی ورزش بومی محلی در مدارس گفت: یکی از محورهای تربیت بدنی در مدارس تدریس بازی های بومی و محلی برای کودکان و نوجوانان است. برای برخی از بازی های محلی مناطق مختلف از مربیان بومی استفاده می کنیم و برای بازی های کشوری نیز سعی داریم یک برنامه مدون براساس فراگیری این بازی ها طراحی کنیم.
اردوی تیم ملی هفت سنگ بانوان در روزهای 20 تا 23 شهریور ماه در مجموعه ورزشی بعثت در حال برگزاری است.

 


١٠:٣٨ - شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ١٦٤٠٤    /    تعداد نمایش : ١٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اصلي | آرشیو اخبار| تاريخچه| English
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فدراسیون ورزش روستایی و بازيهاي بومي و محلي  میباشد .