سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ماه
مراسم رونمایی از کلیپ آموزشی بازی قلعه‌قوس با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد:

دکتر سجادی: بنیان و اساس بازی قلعه‌قوس برگرفته از ماهیت ملت ایران است/ باید نگاه جدی‌تری به بازی‌های بومی و محلی داشته باشیم

با حضور وزیر ورزش و جوانان، رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، کلهر معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی، کاظمی پور معاونت توسعه ورزش بانوان، احمدی مدیرکل حوزه وزارتی،محمدتقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی، محلی، شهیدی مدیرکل حراست ‌وزارت، احمدی مدیرکل روابط عمومی وزارت، اسبقیان رئیس بسیج وزارت، عاصم یوسفی سرپرست شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، پیمان نصیری قهرمان پاراالمپیک و اهدا کننده مدال به سردار دلها و … از‌کلیپ آموزشی بازی قلعه قوس رونمایی شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی، محلی؛ وزیر ورزش و جوانان گفت: تشکر می‌کنم از معاونت همگانی و فدراسیون ورزش های روستایی و بومی و محلی که زمینه‌ساز رونمایی از کلیپ آموزشی بازی قلعه قوس شدند.

 

وی افزود: شهید سلیمانی نیز علاقه زیادی به این بازی داشتند و همگانی شدن این بازی قطعا برای همه ما خوشحال کننده است. بنیان و اساس این ورزش برخواسته از ماهیت ملت ایران است که در عرصه‌های مختلف افتخارات مهمی را رقم زدند. 

 

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: رشته‌هایی مثل چوگان و کشتی پهلوانی که ریشه در خاک ایران دارد الان مورد توجه جهان قرار گرفته است. باید نگاه جدی‌تری به بازی‌های بومی و محلی داشته باشیم. نباید به این بازی ها فقط به شکل سرگرمی نگاه کنیم. 

 

وی افزود: بازی‌های بومی و محلی ما می تواند جایگاه ویژه ای در جهان پیدا کند. زیربنای ورزش ما از همین بازی‌های بومی و محلی است. ۳۵۰۰ سال سند داریم که ورزش چوگان در ایران وجود داشته است و یکی از خواستگاه‌های اصلی برخی از رشته‌های روز دنیا همین ورزش چوگان است.