شنبه پنجم آذر ماه

راه اندازی خانه های ورزش روستایی در کرمانشاه براساس نیازسنجی

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کرمانشاه گفت: از این پس راه اندازی خانه های ورزش براساس نیازسنجی و در نظر گرفتن علاقه ورزشی جوانان روستایی انجام می گیرد.

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان کرمانشاه، زهرا کشتمند در نشست مشترک با رئیس هیات کاراته استان کرمانشاه، بااشاره به راه اندازی حدود 200خانه ورزش در سطح  روستاهای استان، اظهارکرد: از حدود چند سال پیش راه اندازی خانه های ورزش در روستاهای کرمانشاه دردستور کار قرار گرفت و برای راه اندازی هرکدام از این اماکن تعدادی تجهیزات ورزشی به روستاها منتقل شد.

وی تصریح کرد:  هرچند که این مسئله اتفاقی بسیار خوشایند در ورزش کرمانشاه محسوب می شد، اما از آنجایی که در این خانه های ورزش تنها چند رشته مانند دارت، فوتبال دستی و ... بود، گاها شاهد عدم استقبال جوانان روستایی که علاقه ای به این رشته ها نداشتند از آن می شدیم.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کرمانشاه افزود: در این راستا، اخیر این هیات طرحی را در حال اجرا دارد که ضمن بازنگری در خانه های ورزش روستایی که تاکنون راه اندازی شده، برای خانه های ورزشی که قرار است راه اندازی شوند، نیاز سنجی می کنیم.

وی در توضیح بیشتر این طرح گفت: به همه روستاهایی که می خواهیم در آنها خانه های ورزش راه راه اندازی کنیم، فرم نیاز سنجی را ارسال کرده ایم و طی آن از جوانان آن روستاها  پرسیده می شود که علاقمند به چه رشته ای هستند، تا خانه ورزش روستایشان را با تمرکز بر آن رشته راه اندازی کنیم.

کشتمند با بیان اینکه این طرح از ابتدای امسال آغاز شده، گفت: طی این مدت چند خانه ورزش را طبق همین طرح راه اندازی کرده ایم که برای نمونه در یکی از روستاهای منطقه ماهیدشت، جوانان روستا اعلام کردند که به تنیس روی میز علاقه  دارند، برای همین خانه ورزش را به وسایل این رشته تجهیز کردیم.

وی ادامه داد: پس از راه اندازی خانه ورزش در هرکدام از روستاها، یک مربی را مربوط به همان رشته به آن روستا می فرستیم تا آموزش های لازم را به جوانان آن روستا بدهد و حتی از میان آنها هم استعدادیابی کند.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کرمانشاه افزود: در این طرح برنامه تربیت مربی در روستاها را نیز در دستور کار قرار داده ایم تا از میان جوانان علاقمند به روستاهای افرادی را به عنوان مربی آموزش دهیم و بتوانند در خانه ورزش روستایشان به عنوان مربی فعالیت کنند.

وی در پاسخ به درخواست همکاری رئیس هیات کاراته کرمانشاه برای توسعه این رشته در روستاها هم گفت: در حال حاضر بیش از 100 مورد از خانه های ورزش روستایی ما مجهز به تاتامی هستند که نشان می دهد جوانان روستایی علاقمند به رشته های رزمی هستند.

کشتمند خاطرنشان کرد: در روستاهایی که جوانان آن به رشته کاراته باشند، می توانیم راه اندازی خانه ورزش را با تمرکز بر این رشته راه اندازی کنیم و هیات کاراته هم مربی را برای آن روستا اعزام کند تا فعالیت های آموزشی داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید براینکه هیات ورزش روستایی تنها صرفا به رشته های بومی محلی تکیه ندارد، گفت: در این هیات برای رشته های کلاسیک همچون شطرنج، فوتبال دستی ،والیبال و .... نیز کمیته هایی تشکیل داده ایم تا در روستاها در کنار رشته های بومی محلی به توسعه این رشته ها هم کمک کنند.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی کرمانشاه اعلام کرد: خانه های ورزش می توانند ظرفیت بسیار خوبی برای تربیت کاراته های مستعدی در سطح روستاها باشند.

در پایان این نشست مقرر شد تا کمیته کاراته در هیات ورزش روستایی و کمیته ورزش روستایی در هیات کاراته کرمانشاه برای افزایش همکاری های بیشتر تشکیل شود.

انتهای پیام