شنبه بیست و یکم فروردین ماه
جشنواره فرهنگی، ورزشی و آئینی دا در روستای بهارستان (گوزنان) بخش لوداب کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

جشنواره دا فضای مناسبی برای انتقال سنت های مادران گذشته به نسل جوان است

هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی، محلی شهرستان بویراحمد به مناسبت گرامیداشت اعیاد شعبانیّه جشنواره فرهنگی، ورزشی و آئینی دا ویژه بانوان، در روستای بهارستان (گوزنان) بخش لوداب برگزار نمود.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی و به نقل از روابط عمومی هیات استان کهگیلویه وبویر احمد، جشنواره فرهنگی، ورزشی و آئینی دا ویژه بانوان، به مناسبت گرامیداشت اعیاد شعبانیّه در سه بخش: آیین های محلی، مسابقات ورزشی، پخت غذاهای محلی به همت هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی، محلی شهرستان بویراحمد برگزار شد.

این مسابقات به مدت دو روز 25 و 26 اسفند 1399 در رشته‌های کلکله برد (دال پلان)، طناب زنی، هفت سنگ مهارتی، دو باگونی، دوزپا، طناب کشی، یقل دوقل و حلقه زنی در رده های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان در روستای بهارستان (گوزنان) بخش لوداب با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. همچنین مادران با پخت غذاهی محلی و خواندن لالایی سنت های گذشته را احیا و به جوانان انتقال دادند.


همچنین با حضور بخشدار لوداب، رئیس  اداره جهاد کشاورزی، دهیار و معتمدین محلی و با حضور نایب رئیس و دبیر هیئت ورزش روستایی استان و اعضای هیئت ورزش روستایی شهرستان بویراحمد  از مسن ترین و خرد سال ترین، زنان سرپرست خانوار و نفرات برتر جشنواره با اهدای جوایز نقدی تجلیل بعمل آمد.


نفرات برتر مسابقات ورزشی:

کلکله برد(دال پلان)
مقام اول: نازبگم ترخوش
مقام دوم: مهرماه آروز
مقام سوم: زینب علمداری

هفت سنگ مهارتی 
مقام اول: نیلوفر عمادی فر
مقام دوم: زینب جاودان
مقام سوم: زینب طاعتیان

طناب زنی
مقام اول: مریم آستینه
مقام دوم: افسانه همتی
مقام سوم: فاطمه نامجو

طناب کشی 
تیم اول: زهرا عمادی، الهام عمادی، شهربانو بیات، الهه صانع نسب و حلیمه برازنده

تیم دوم: محبوبه آماده، کلثوم آسمند، فائزه نامجو، فروزان عمادی و پیکر دامیار

یقل دوقل 
مقام اول: الهام ایروانی
مقام دوم: رویا عمادی
مقام سوم: زهرا سعیدی
 
دوباگونی:
مقام اول: یاسمن آماده
مقام دوم: شیدا عمادی
مقام سوم: راحیل بنیادی

حلقه زنی:
مقام اول: معصومه روزیان
مقام دوم: راحیل محسنی
مقام سوم: درسا بنیادی

در بخش پخت غذاهای محلی 
مقام اول: الهه صانع نسب 
مقام دوم: شهربانو بیات صاحب عناوین برتر شدند.