شنبه بیست و یکم فروردین ماه
مجمع سالیانه هیات استان آذربایجان غربی با حضور رییس فدراسیون برگزار شد

دکتر امیری خراسانی: آذربایجان غربی شرایط برگزاری رویدادهای بین‌المللی را دارد

مجمع سالیانه هیات استان آذربایجان غربی با حضور رییس فدراسیون برگزار شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی؛ دکتر محمدتقی امیری خراسانی در مجمع عمومی سالیانه هیات استان آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به موقعیت خاص این استان بنا داریم در سال آینده، آن را به پایگاه و پایلوتی برای میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزش‌های سنتی وبازی‌های بومی محلی تبدیل و بازی‌های مختص این استان و رایج در کشور و کشورهای همسایه را در قالب مسابقات بین‌المللی برگزار کنیم.

وی افزود: در صورت کاهش ویروس کرونا برگزاری مسابقات بین‌المللی جورابین، دامه و کشتی سنتی در این استان برنامه‌ریزی شده و تا سال آینده شاهد برگزاری آن با حضور کشورهای همسایه باشیم.

دکتر امیری خراسانی اظهار داشت: یکی از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ استفاده از امکانات زیرساختی روستاها از جمله خانه‌های ورزش روستایی سراسر کشور در قالب برگزاری المپیاد این خانه‌ها و همچنین المپیاد مینی فوتبال با استفاده حداکثری از زمین‌های مینی فوتبال و سالن‌های ورزشی با اولویت برگزاری لیگ‌های کشوری بازی‌های بومی محلی و ورزش‌های روستایی و عشایری است.

وی در خصوص ثبت بین‌المللی بازی‌های بومی محلی نیز عنوان کرد: با توجه به وجود بیش از ‌هزار بازی بومی و محلی در کشور که البته برخی از آنها تنها در گویش با یکدیگر تفاوت دارند و در ساختار تفاوتی ندارند، برای ثبت ملی و بین‌المللی آنها با توجه به کمبود مستندات برای برخی بازی‌ها، اقداماتی در راستای تهیه مستندات و ارائه آن به میراث فرهنگی برای ثبت ملی آنها پیش بینی شده است.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی افزود: یکی از برنامه‌های مهم ما همچنین برگزاری رویدادهای بین‌المللی متعدد برای بیش از پیش دیده شدن این بازی‌ها و ورزش‌ها و آشنایی آن ها در بین مردم است.